zić w skali roku, o czym przekonało się wiele osób przed nami, a sami na pewno chętnie dołączymy do tego grona. Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest fotowoltaika. Przecież to tak znane pojęcie, a mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę, co to właściwie oznacza. W takim razie zaczynajmy. Jest to związane z wykorzystywaniem energii słonecznej i przetwarzaniem jej na energię elektryczna. Proste? Oczywiście, że tak, ale tak to wygląda w praktyce. Przede wszystkim trzeba zamówić panele słoneczne, które odpowiedni ludzie zamontują w wybranym przez nas miejscu. Najlepiej na dachu naszego domu, bo wtedy nie będziemy robić sobie niepotrzebnego cienia, który jedynie wszystko będzie utrudniał i sprawiał, że energia odnawialna wcale nam się nie będzie opłacać. W takim razie pamiętajmy, by zwracać uwagę na rzeczy, które pozornie wydają się nie mieć aż tak dużego znaczenia. To nam pomoże.
Jak dobrać kolektory i instalacje fotowoltaiczne.
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne, ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów, a cena wraz z montażem wynosi około 7 tys. zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych, w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie własnych rachunków za prąd, ilość energii elektrycznej, którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW, a koszt takiego rozwiązania to około 12 tys. zł.
Fotowoltaika podbija polskie domy!
W ostatnim czasie dość często pada słowo fotowoltaika. I rzeczywiście temat ten jest coraz bliższy naszym rodakom. O tym jaką popularnością cieszą się rozwiązania fotowoltaiczne przekonać możemy się chociażby podczas wizyty w dowolnej miejscowości. Przejeżdżając bowiem przez zarówno większe, jak i mniejsze miasto możemy dostrzec z łatwością domy, na których znajdują się kolektory słoneczne. Ich właściciele zdecydowali się na takie rozwiązanie, gdyż doskonale wiedza, że w dłuższej perspektywie czasu jest ono po prostu opłacalne. Nie sposób też pominąć tutaj wątku ekologicznego. Zaznaczyć trzeba bowiem, że ktoś kto korzysta z zalet, które niesie ze sobą energia odnawialna dba nie tylko o środowisko, lecz także i o swój portfel. Warto też pamiętać o tym, że energia słoneczna ma niesamowicie szerokie zastosowanie. Może ona być używana zarówno do zasilania stosunkowo niewielkich urządzeń elektronicznych, jak i ogrzać cały budynek mieszkalny. Wiele zależeć będzie tu rzecz jasna od stopnia nasłonecznienie naszych kolektorów. Bardzo istotne jest też to, że niewykorzystana energia wcale nie przepada, lecz gromadzi się w specjalnych bateriach.
Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu
Panele fotowoltaiczne (nazywane fotowoltaika) umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej i następnie zmiany jej w energię elektryczną. Dzięki takiemu pozyskiwaniu energii słonecznej w instalacji elektrycznej domu z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi prąd elektryczny jest tańszy. Oczywiście zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wymaga poniesienia pewnych kosztów. Na instalację fotowoltaiczną składają się: koszt zakupu paneli fotowoltaicznych oraz inwerter, który pomaga zmieniać prąd stały w prąd zmienny. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu zależny od rodzaju dachu, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne.
Energia promieni słonecznych może być także wykorzystywana do ogrzewania. Umożliwiają to kolektory słoneczne. W nich energia promieni słonecznych jest przekazywana nośnikowi energii. Tym nośnikiem energii może być powietrze lub ciecz (woda lub glikol). Kolektory mogą być różne: gazowe, cieczowe, dwufazowe, skupiające próżniowo-rurowe, płaskie próżniowe, oraz specjalne.
Energia odnawialna jest to energia, której zapas odnawia się bardzo szybko, bo jest pozyskiwana z naturalnych źródeł: słońce, wiatr, woda.
Różne są sposoby pozyskiwania energii odnawialnej: Kiedy pozyskujemy ciepło z ziemi jest to energia geotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z wody jest to energia hydrotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z powietrza jest to energia aerotermalna. Możemy jeszcze pozyskiwać energię odnawialną wykorzystując biogaz lub biomasę.