rgia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Zakłady energetyczne nie byłyby już potrzebne
Dzisiaj możemy korzystać z energii odnawialnej, chociaż jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe. Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika nic nikomu nie mówiła. Coś tam słyszeliśmy o energii odnawialnej, ale w nią nie wierzyliśmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Mamy coraz większą świadomość i wiemy, że energia odnawialna to przyszłość, w którą warto inwestować już teraz.
Dlatego nikogo chyba już nie dziwi, że na dachach pojawiają się coraz częściej kolektory słoneczne. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale znacznie tańsza niż w przeszłości. Można również się starać o różne dotacje dzięki którym koszt montażu kolektorów słonecznych jest znacznie tańszy.
W przyszłości zapewne każdy będzie posiadać panele słoneczne na swoim dachu. Być może nawet będzie to wymagane przez państwo, ponieważ dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zakłady energetyczne nie byłyby już potrzebne i ludzie mieliby więcej pieniędzy oraz dbaliby o środowisko. Odnawialna energia ma same plusy.
W ostatnich latach w Niemczech zbudowano
Energia odnawialna to źródło energii, które są nieskończenie dostępne.. W przeciwieństwie do kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel lub gaz ziemny. Odnawialne źródła energii obejmują energię wodną, energię słoneczną i wiatrową, biomasę i energię geotermalną.
Duże systemy fotowoltaiczne są tańsze ekonomicznie i technicznie. Istnieją duże systemy dachowe, na przykład w budynkach rolniczych lub halach przemysłowych. W ostatnich latach w Niemczech zbudowano również znacznie większe systemy otwartej przestrzeni. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa kategorie obszarów, za które wypłacane jest wynagrodzenie. Na przykład wolnostojące kolektory słoneczne nie mają prawa do wynagrodzenia. Idealnie byłoby, gdyby fotowoltaika zrzeszała obszary wstępnie zanieczyszczone, które nie mogą być wykorzystywane ani do celów rolniczych, ani do celów osadniczych i przede wszystkim mają niewielkie znaczenie dla ochrony przyrody. Duże zakłady powodują, że ceny produkcji spadają z powodu większych wolumenów rynkowych, a także dają nowe impulsy do rozwoju technologicznego.
Energia odnawialna to przyszłość naszej planety
Fotowoltaika w ostatnich kilku latach stała się dosyć popularna. Praktycznie każdy nowo powstający dom ma zakładane panele słoneczne, a poza tym mieszkańcy już wybudowanych decydują się także na modernizację swojej sieci elektrycznej. Takie osoby chcą w ten sposób ograniczać comiesięczne rachunki za prąd. Nie raz można także zobaczyć pewnego rodzaju farmy słoneczne pobudowane wzdłuż autostrady na polach, jednakże to rozwiązanie jest już bardziej komercyjne.
Przyczyną wzrostu popularności paneli fotowoltaicznych jest drożejąca z roku na rok energia elektryczna produkowana w konwencjonalnych elektrowniach. Również kolektory słoneczne są coraz tańsze i bardziej wydajne w porównaniu do ich poprzedników sprzed kilku lat. Przekłada się to na skrócenie czasu zwrotu inwestycji. Część osób na pewno ma na sercu dobro naszej planety, więc chcą wykorzystywać zieloną energię. Energia odnawialna to przyszłość naszej planety, ponieważ już w nie tak odległej przyszłości zabraknie paliw kopalnych, lub ich wydobycie po prostu nie będzie opłacalne.